ENTONOX v praxi zubného lekára

ENTONOX v praxi zubného lekára
29. apríla 2025 Marel Paľovčík

MUDr. Vladimíra Schwartzová, PhD., MPH

KSaMFCH, UPJŠ LF Košice

Neštátna zubná ambulancia Schwartzdent, Košice


 Odontofóbia

Odontofóbia predstavuje odborné pomenovanie iracionálneho a neprimeraného strachu zo zubného lekára a ošetrenia v zubnej ambulancii. Výsledná emocionálna reakcia pacienta ovládne natoľko, že ju nevie kontrolovať, čo do značnej miery nepriaznivo vplýva na kvalitu jeho života. Pre vyjadrenie tohto strachu sa používajú často synonymá ako zubná alebo dentálna fóbia, fóbia zo zubného lekára alebo ošetrenia v zubnom kresle. Zvyčajne sú jej sprievodnými prejavmi úzkosť, dýchavičnosť, tras, zvýšený tonus kostrového svalstva, hyperventilácia, potenie, zvýšenie tlaku krvi a frekvencie srdcovej činnosti. Pacienti trpiaci odontofóbiou považujú za najvhodnejšie riešenie odložiť zubné ošetrenie, alebo ho neabsolvovať, čo má negatívny dopad na zdravie ústnej dutiny. Terapia tejto špecifickej fóbie niekedy vyžaduje spoluprácu so psychoterapeutom.

Príčiny problémového správania pacienta v zubnej ambulancii a ako ich zvládnuť

Jednou z najčastejších príčin problémového správania sa pacienta v zubnej ambulancii je predchádzajúca zlá skúsenosť. Zubní lekári často ignorujú pocity pacientov evokované bolestivým zákrokom. To následne prispieva k formovaniu negatívneho postoja pacienta nielen k samotnému ošetreniu, ale aj k starostlivosti o vlastné ústne zdravie. Pokojný pacient, ktorý je ochotný riadiť sa pokynmi ošetrujúceho personálu je základným predpokladom úspechu zubného ošetrenia. Tím zubnej ambulancie môže svojim priateľským prístupom do značnej miery prispieť k vytvoreniu dôvernej atmosféry. S cieľom eliminácie neočakávaných reakcií zvlášť u dieťaťa v zubnom kresle sa odporúča pokojne vysvetliť čo sa bude diať, pričom komunikácia musí byť vždy primeraná veku pacienta. Vzhľad ordinácie a čakárne môže do značnej miery prispieť k odvedeniu pozornosti dieťaťa od cieľa návštevy. Pozitívnym prínosom bývajú nástenné maľby, hračky či maľovanky. V prípade detských pacientov je vhodné odhlučniť čakáreň od nepríjemných zvukov zubnej ambulancie a umiestniť všetky inštrumenty, ktoré by mohlo dieťa vnímať ako potencionálne nebezpečné, mimo jeho pohľad. Benefitom je taktiež možnosť sledovania rozprávok či videí počas ošetrenia v zubnom kresle.

 Premedikácia

V niektorých prípadoch sa však nepodarí ovládnuť strach a zvládnuť ošetrenie bez použitia iných metód. K metódam ošetrenia takýchto bojazlivých a nadmerne anxióznych pacientov je možnosťou premedikácia a sedácia pri vedomí. Pod termínom premedikácia teda rozumieme farmakologickú prípravu pacienta pred plánovaným výkonom. V súčasnosti sa dostáva do popredia za účelom navodenia sedácie a tlmenia pocitov úzkosti pred celkovou anestéziou. Poznáme dva najčastejšie spôsoby navodenia sedácie pri vedomí, a to buď prostredníctvom medikamentov ako sú benzodiazepíny, alebo inhalačnou zmesou oxidu dusného a kyslíka. Použitie premedikácie má byť však použité po dôkladnej konzultácii s pacientom, po pokuse o ošetrenie a skôr ako jedna z možností ako prekonať odontofóbiu a postupne naučiť dieťa ovládať strach a nadobudnúť dôveru.

Prečo sme začali používať v ambulancii Entonox?

Nakoľko počet pacientov s vystupňovaným strachom pribúda, rozhodli sme sa využiť jednu z možností sedácie pri vedomí skôr ako by sme sanovali pacienta v celkovej anestézii a vybrali sme si bezpečnejší spôsob sedácie pri vedomí Entonoxom v ambulantných podmienkach pri minimálnom množstve vedľajších komplikácii.     

Čo je ENTONOX?

ENTONOX obsahuje zmes oxidu dusného N2O (medicinálny rajský plyn) a kyslíka O2 (medicinálny kyslík), v pomere 1:1 a je podávaný vdychovaním ako plynná zmes. ENTONOX je bezfarebný plyn bez chuti a zápachu, ktorý sa dodáva v tlakovej fľaši s ventilom pre kontrolu prietoku plynu.

Má analgetický účinok, tlmí bolesť, znižuje vnímavosť bolesti, zvyšuje prah bolesti a okrem toho má uvoľňujúci a ľahko ukľudňujúci účinok. Tieto účinky sú výsledkom pôsobenia oxidu dusného na signálne látky (látky, ktoré prenášajú vzruchy) v nervovej sústave. 50%-ná koncentrácia kyslíka, ktorá je približne dvojnásobná ako v okolitom vzduchu, zaručuje bezpečný obsah kyslíka vo vdychovanej zmesi.

Porovnanie sedácie Entonoxom a Midazolamom

Ako všetky metódy aj jednotlivé sedácie pri vedomí majú svoje výhody aj nevýhody, aj indikácie a kontraindikácie. Je preto potrebné ich poznať, vedieť aký výkon potrebujeme robiť, či pacient spolupracuje, či je nalačno a ako dlho asi bude trvať výkon.

V rámci sedácie pri vedomí sa najčastejšie používa benzodiazepínový derivát midazolam. V praxi našiel svoje uplatnenie najmä pri ošetrovaní nespolupracujúcich detských pacientov. Jeho aplikácia je limitovaná hmotnosťou detského pacienta do 30 kilogramov. Dieťa pri ošetrení musí byť nalačno a po výkone musí byť sledované.

Inhalačná sedácia zmesou 50% N2O a 50% O2 Sedácia midazolamom
vek deti staršie, schopné spolupracovať a riadiť sa pokynmi zubného lekára (od 4 rokov) deti mladšie, ktoré ešte nie sú schopné adekvátne spolupracovať (od 1 roka)
príprava pred zákrokom dieťa nemusí byť nalačno dieťa musí byť nalačno
analgetický účinok má (mierna analgézia) nemá
nástup účinku do 5 min 20 – 45 minút (po

perorálnom podaní)

trvanie účinku 15 min 30 min
kontrola / dohľad 10-15 min (max. 30 min) 2 hod

ZÁVER

Entonox našiel svoje uplatnenie vo viacerých medicínskych odboroch. Je neoceniteľným pomocníkom pri ošetrovaní nielen detských, ale aj dospelých pacientov v zubných ambulanciách. Z dôvodu jeho bezpečnosti nevyžaduje dohľad anesteziológa. Kôli rýchlemu nástupu a ústupu farmakologického účinku nie je potrebné dlhodobé sledovanie pacienta po ukončení výkonu, čo je výhodou v prípade ambulantných zákrokov. Výhodou je tiež minimálna pravdepodobnosť vedľajších účinkov, ktoré sa objavujú iba zriedkavo a po ukončení inhalácie plynnej zmesi pomerne rýchlo ustúpia.

Zdroje

FIALOVÁ, S. – NOVÁKOVÁ, K. Vybrané kapitoly z pedostomatologie. 2. vyd. Olomouc : Univerzita Palackéko, Lékařská fakulta, 2004. 155s. ISBN 80-244-0894-5.

HANDZEL, J. Průvodce moderní dětskou stomatologií. Praha : Raabe, 2010, 524s. ISBN 9771804125008.

HANDZEL, J. ENTONOX – nový pomocník při ošetřování nespolupracujících dětí v dětské stomatologii, In StomaTeam (Praha), ISSN 1214-147X, 2012, roč. 12, č. 2, s. 13-19.

SINGH, H. – BHASKAR, D. J. – REHMAN, R. Psychological Aspects of Odontophobia, In International Journal of Dental and Medical Research,[online]. 2015, vol. 1, no. 6, p. 210-212 [cit. 2020-01-06].

VYMĚTAL, J. a kol. Speciální psychoterapie. 2. vyd. Praha : Grada Publishing a.s., 2007. 400s. ISBN 978-80-247-1315-1.

X